Czy badania rezonansem magnetycznym mogą różnić się jakością i skutecznością?

Start / Blog / Czy badania rezonansem magnetycznym mogą różnić się jakością i skutecznością?

Rezonans magnetyczny jest dzisiaj postrzegany w kategoriach usługi o uniwersalnej jakości. Wydaje nam się, że niezależnie od tego, gdzie wykonamy to badanie, uzyskamy dokładnie ten sam efekt i powiązane z jego specyfiką wyniki. W związku z tym zwykle decydujemy się szukać najtańszych lub najszybciej dostępnych punktów wykonywania badań rezonansu magnetycznego. Wkrótce może się to jednak zmienić. Jak przekonują bowiem badacze w swoim tekście „Variability in diagnostic error rates of 10 MRI centers performing lumbar spine MRI examinations on the same patient within a 3-week period” rezonans rezonansowi nierówny.

Rezonans magnetyczny to bardzo popularne badanie diagnostyczne. Umożliwia nieinwazyjny „przegląd” wszystkich struktur w ciele człowieka – zarówno układu kostnego, tkanek miękkich, jak i mózgu. W przeciwieństwie do badania promieniami rentgenowskimi jest całkowicie nieszkodliwy dla organizmu człowieka.

Rezonans magnetyczny, a diagnostyka bólu pleców

Przeprowadzone badania miały charakter obserwacyjny. Naukowcy porównali wyniki badań jednego pacjenta, zeskanowane w 10 różnych ośrodkach MRI (rezonansu magnetycznego) w okresie 3 tygodni. Zestawili również pierwsze i ostatnie badanie wykonane w cyklu. Osobą poddawaną testom była 63-letnia kobieta, która uskarżała się na ból pleców. To jeden z typowych przypadków i łatwo wyobrazić sobie siebie na miejscu wspomnianej pacjentki. W końcu znaczna większość ludzkości na pewnym etapie życie będzie uskarżała się na dokuczliwe bóle pleców.

Badanie wykazało wiele niespójności w ustaleniach poszczególnych lekarzy. W zależności od placówki/jednostki, która poddawała pacjentkę badaniom, wykazywano różnego rodzaju problemy. Tylko 32,7% informacji diagnostycznych powtórzyło się we wszystkich 10 przypadkach wykonania rezonansu.

Wnioski

Jakie z tego wniosek? Rezonans rezonansowi nierówny. Postawienie właściwej diagnozy to klucz do komfortowego, wolnego od dolegliwości bólowych życia. Potrafimy poświęcić wiele czasu na znalezienie odpowiedniego dentysty czy ginekologa, jednak wciąż wierzymy, że interpretacji badań diagnostycznych typu rezonans magnetyczny może z równą skutecznością podejmować się każdy lekarz. W świetle najnowszych badań okazuje się, że warto poświęcić dodatkową uwagę miejscu i specjaliście także od MRI. Pamiętajcie, że badania obrazowe to nie jest wyrocznia, szczególnie jeżeli chodzi o układ ruchu. Są to przede wszystkim badania uzupełniające, a podstawą do postawienia diagnozy są szczegółowo przeprowadzony wywiad oraz badanie funkcjonalne.

Podobne wpisy:

  1. Czy wiesz, że badania obrazowe mogą wprowadzać w błąd?
  2. Czym jest masaż powięziowy?
  3. Postępowanie po skręceniu stawu skokowego. Protokół PEACE & LOVE
  4. Ostroga piętowa – przyczyny powstawania i terapia
  5. Czym jest blizna, co powoduje i jak z nią pracować?

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315