Czy bieganie niszczy kręgosłup i kolana?

Start / Blog / Czy bieganie niszczy kręgosłup i kolana?

Słyszałeś kiedyś od lekarza, że bieganie niszczy kręgosłup i kolana? Jeśli tak – zmień lekarza. W tym artykule opowiem Ci, dlaczego warto dokonać tej zmiany i rozprawię się z powszechnym mitem – przez który wielu nabawiło się lęku przed aktywnością fizyczną.

Ruch to zdrowie – prawda, która leży w przysłowiach

Nie ma wyjątku od tej reguły. Każdy mechanizm, aby sprawnie działać – musi po prostu działać i być aktywnym. To dotyczy również naszych stawów. Jeżeli lekarz nakłania Cię do zaprzestania ruchu, wmawia Ci ból, w momentach, których go nie czujesz – postaw się. Czas na zmianę lekarza.

Aktualne badania wyraźnie wskazują na liczne korzyści, które niesie za sobą regularne bieganie. Natura nie stworzyła nas do siedzenia i ciągłego przebywania w jednym miejscu. Jeśli potrzebujesz dowodów, przyjrzyj się małym dzieciom. Zazwyczaj nie trzeba ich namawiać do ruchu i do aktywności fizycznej. Są ciekawe świata i gotowe do poznawania go od zaraz.

Kawka z fizjoterapeutą: dlaczego bieganie jest zdrowe?

Według aktualnych badań bieganie jest aktywnością wręcz zalecaną do tego, aby utrzymać stawy w dobrym zdrowiu (1). Co więcej, dla krążków międzykręgowych, bieganie jest nawet zdrowsze od powszechnie zalecanego pływania (2). Wystarczy przyjrzeć się temu, jak stworzone jest ludzkie ciało, aby zobaczyć ciąg logiczny takiego myślenia.

Niestety krążki międzykręgowe astronautów przebywających w przestrzeni kosmicznej są w kiepskim stanie. Wystarczy do tego już kilka tygodni spędzonych w kosmosie (3). Dzieje się tak dlatego, że brakuje im obciążenia grawitacyjnego. A jest ono niezbędne dla naszego układu ruchu. Badanie na 1203 osobach wykazało, że u osób po 50 roku życia bieganie zmniejsza ból (4)! Na tej podstawie stanowczo stwierdzono, że osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów należy zachęcać do aktywności fizycznej, takiej jak bieganie.

Technika biegania – czy rzeczywiście jest ważna?

Liczni sportowcy podkreślają, jak ważna jest technika biegania. Argumentują, że nieodpowiedni rodzaj ruchu może doprowadzić do tego, że zrobimy sobie krzywdę. Oczywiście, skręcić kostkę możemy również podczas wstawania z łóżka, ale czy jest to zachęta, aby z niego nie wstawać? Technika biegu ma znaczenie dla sportowca, który chce osiągać wyniki w sporcie. Nie ma jednak większego znaczenia dla zwykłego zjadacza chleba, który po prostu potrzebuje ruchu.

Według współczesnych badań takie podejście jest bardzo szkodliwe. Pacjent zaczyna wierzyć, że istnieje jeden prawidłowy wzór poruszania się. A co za tym idzie, zamiast po prostu się ruszać, dąży do ideału. Po pierwszych nieudanych próbach – przestaje i znów wraca do pozycji siedzącej, a ruch ogranicza do minimum. Ból to sygnał, który mówi nam, że powinniśmy coś zmienić w rekreacyjnych aktywnościach. Kiedy decydujesz się na bieganie, przygotuj się do tego, ale nie dąż do nieistniejącego ideału.

Masz w sobie siłę, by pokonać ból!

Lekarstwem na ból nie jest brak ruchu. Jeśli przestaniesz się ruszać, Twoje problemy, zamiast się zmniejszać, będą się pogłębiać. Zdrowie to styl życia, który jest w zasięgu Twojej ręki. Bieganie wesprze Twoje stawy, a codzienna aktywność fizyczna, właściwie dobrana do dolegliwości, da Ci poczucie kontroli nad bólem. Życzę Ci tego z całego serca!

Źródła:

 1. Khan, M., O’Donovan, J., Charlton, J. M., Roy, J. S., Hunt, M. A., & Esculier, J. F. (2021). The Influence of Running on Lower Limb Cartilage: A Systematic Review and Meta-analysis. Sports medicine (Auckland, N.Z.).
 2. Hangai, M., Kaneoka, K., Hinotsu, S., Shimizu, K., Okubo, Y., Miyakawa, S., Mukai, N., Sakane, M., & Ochiai, N. (2009). Lumbar intervertebral disk degeneration in athletes. The American journal of sports medicine, 37(1), 149–155.
 3. Belavy, D.L., Adams, M., Brisby, H. et al. Disc herniations in astronauts: What causes them, and what does it tell us about herniation on earth?. Eur Spine J 25, 144–154 (2016).
 4. Lo GH, Musa SM, Driban JB, et al. Running does not increase symptoms or structural progression in people with knee osteoarthritis: data from the osteoarthritis initiative. Clin Rheumatol. 2018;37(9):2497-2504.


ebook Dieta na ból pleców

Podobne wpisy:

 1. Niepełnosprawność dziecka spowodowana badaniem wad postawy – jak to możliwe?
 2. Mata do akupresury – czy NAPRAWDĘ leczy ból?
 3. Siedzenie prosto nie zapobiega bólowi pleców
 4. Zrozum i wylecz ból
 5. O czym mówi ból pleców?
 6. Wirusy pomagają zrozumieć ból pleców
 7. Rwa kulszowa – diagnostyka i terapia

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315