Czy dieta może wpływać na ból barku?

Start / Blog / Czy dieta może wpływać na ból barku?

Ból barku to jeden z najczęstszych powodów wizyty u fizjoterapeuty. Nie zawsze musi on być związany z urazem lub przeciążeniem. Powodem dolegliwości mogą być między innymi narządy wewnętrzne. W naszym ciele panują naprawdę bardzo ciekawe powiązania.

Czym jest odruch trzewno-somatyczny?

Narządy wewnętrzne i mięśnie mają podobne unerwienie. Na zasadzie odruchu trzewno-somatycznego zaburzenie pracy wątroby może promieniować do okolicy prawego barku. Sama wątroba dopiero przy dużych patologiach daje ból z powodu podrażnienia torebki glissona, czyli tkanki łącznej otaczającej ten narząd. Przy mniejszych problemach właśnie odruch trzewno-somatyczny może być jednym z pierwszych sygnałów, że coś nie tak jest z tym organem.

Co szkodzi wątrobie?

Najbardziej znanym wrogiem wątroby jest alkohol. Ale mało kto wie, że źle jej służą kofeina, cukier, tłuszcze trans (utwardzane oleje roślinne) i niektóre lekarstwa, np. hormonalna terapia zastępcza i paracetamol.

Inne czynniki negatywnie wpływające na pracę wątroby:

 • blizny w obrębie jamy brzusznej
 • nieprawidłowe oddychanie (połączona jest z przeponą za pomocą więzadła sierpowatego i przeponową częścią więzadła wieńcowego)
 • uderzenia (np. w sportach walki lub upadki)
 • stres (głównymi emocjami wpływającymi na wątrobę są: gniew, wściekłość, złość, zazdrość oraz żądze posiadania i zatrzymywania)

Jak dbać o wątrobę?

Poza zmianą diety, odpoczynkiem (jest to organ, który jako jedyny regeneruje się i wypoczywa w pozycji leżącej) oraz redukcją stresu pomocna będzie terapia wisceralna (praca manualna w obrębie jamy brzusznej), która wspomoże pracę wątroby i usunie ewentualne restrykcje tkankowe. Szczególnie istotne jest opracowanie blizn o czym pisałem we wcześniejszym tekście.

Najważniejsza jest diagnostyka

Kolejnym ciekawym przykładem może być przypadek pacjenta u którego po operacji lewej nerki pojawił się ból lewego barku. Doszło do tego w wyniku podrażnienia nerwu przeponowego przez górną część otrzewnej. Nerw ten tworzą włókna pochodzące z segmentów C3-C5. Bark oraz przedramię również unerwione są z poziomu C5.

Przykładów promieniowania bólu z narządów wewnętrznych do układu ruchu jest bardzo dużo. Oto tylko niektóre spośród nich:

 • Śledziona – lewy bark
 • Jelita – odcinek lędźwiowy
 • Nerki – obszar miednicy

Nasze ciało jest fascynujące i niesamowicie złożone, dlatego tak ważne jest zebranie dokładnego wywiadu i przeprowadzenie precyzyjnego badania funkcjonalnego. To pozwoli nam dokładniej poznać przyczynę dolegliwości oraz skuteczniej dobrać terapię.

Sprawdź prowadzone przeze mnie kursy

Podobne wpisy:

 1. Ostroga piętowa – przyczyny powstawania i terapia
 2. Masaż powięziowy, a terapia bólu
 3. Jak zadbać o stawy?
 4. Jak zapobiec bólom pleców?
 5. Postępowanie po skręceniu stawu skokowego. Protokół PEACE&LOVE
 6. Czym jest blizna, co powoduje i jak z nią pracować?

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315