Fizjoterapia w czasach koronawirusa – konsultacje online z fizjoterapeutą

Start / Blog / Fizjoterapia w czasach koronawirusa – konsultacje online z fizjoterapeutą

Sytuacja z koronawirusem jest bardzo poważna i musimy do niej podejść bardzo odpowiedzialnie. Wspólnymi działaniami możemy zminimalizować skutki pandemii. Fizjoterapeuci również otrzymali jasne wytyczne postępowania na najbliższe tygodnie. Pewnym rozwiązaniem dla pacjentów mogą okazać się konsultacje online z fizjoterapeutą.

Wytyczne Krajowej Rady Fizjoterapeutów

Krajowa Rada Fizjoterapeutów opublikowała bardzo wyraźne wskazania dla prywatnych gabinetów fizjoterapeutycznych:

 • niezwłoczne przełożenie zabiegów na inny termin i czasowe zamknięcie ambulatoriów fizjoterapeutycznych, a także ograniczanie fizjoterapeutycznej opieki domowej na okres co najmniej najbliższych dwóch tygodni.
 • kontynuowanie fizjoterapii tylko dla pacjentów, u których przerwanie rehabilitacji skutkuje zagrożeniem życia lub nieodwracalnymi powikłaniami i uszczerbkiem na zdrowiu. Dotyczy to m.in. pacjentów leżących, przewlekle chorych, z chorobami płuc lub zagrożonych zapaleniem płuc, po zabiegach chirurgicznych, z zakrzepicą. Dla nich rekomendujemy opiekę w formie fizjoterapii domowej.
 • prowadzenie fizjoterapii za pomocą technik telemedycyny z wykorzystaniem połączeń wideo, mailingu czy komunikacji telefonicznej i sms.
 • minimalizowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez negocjacje płacowe z pracownikami i współpracownikami, renegocjację umów o najem i inne usługi dodatkowe;
 • korzystanie z form wsparcia dla przedsiębiorców przygotowanych przez ZUS i MRPIPS.

Oczywiście mam zamiar restrykcyjnie się do nich stosować dlatego minimum do końca marca zamykam w Bielsku-Białej mój gabinet fizjoterapeutyczny.

Konsultacje online z fizjoterapeutą

Pewnym rozwiązaniem dla pacjentów mogą okazać się konsultacje z fizjoterapeutą przez internet. Wprawdzie nie zastąpią one bezpośredniej wizyty jednak dają możliwość otrzymania niezbędnych wskazówek do terapii bólu i minimalizacji powikłań po urazie.

Telemedycyna oraz telefizjoterapia od lat rozwijają się w takich państwach jak np. Australia. Myślę, że obecna sytuacja może być impulsem do rozwoju tego typu usług również w Polsce.

Dla kogo konsultacje z fizjoterapeutą przez internet?

Myślę, że z konsultacji przez internet z fizjoterapeutą najbardziej skorzystać mogą osoby chcące poradzić sobie z bólem, seniorzy chcący otrzymać ćwiczenia domowe oraz wszyscy Ci dla których ważna jest profilaktyka i prewencja.

Wychodząc naprzeciw tej trudnej dla pacjentów sytuacji również wprowadziłem konsultacje online. Podczas konsultacji przeprowadzę wywiad i pokażę indywidualnie dobrane ćwiczenia oraz sposoby automasażu. Koszt konsultacji to 70 zł, a przeprowadzić je możemy poprzez komunikatory takie jak Skype lub WhatsApp.

Jak umówić konsultacje online z fizjoterapeutą?

Najszybszą formą umówienia konsultacji z fizjoterapeutą przez internet jest kontakt poprzez formularz kontaktowy lub wiadomość prywatną poprzez mój profil facebook’owy.

https://www.facebook.com/FizjoPasja/photos/a.669474889792581/3576344069105634/?type=3&theater

Podobne wpisy:

 1. Infografiki fizjoterapeutyczne dla każdego
 2. Czym jest powięź?
 3. Masaż powięziowy, a terapia bólu
 4. Czy dieta może wpływać na ból barku?
 5. Ćwiczenia w chorobie Parkinsona
 6. Czym jest blizna, co powoduje i jak z nią pracować?

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315