Gdzie mieszka ból?

Start / Blog / Gdzie mieszka ból?

Jeżeli zastanawiasz się skąd bierze się ból, to ten wpis może Ciebie zainteresować. Omawiam tutaj podstawowe zagadnienia związane z fizjologią bólu. Pozwalają nam one lepiej zrozumieć jak powinna wyglądać fizjoterapia.

Ból, a tkanki

Obecnie wiemy na pewno, że ból nie powstaje w tkance. Poszczególne mięśnie, stawy, powięzie, itd. to dość proste konstrukcje, które nie są w stanie generować żadnych doznań. Wyposażone są one jednak w receptory zwane nocyceptorami, które przekazują do mózgu informacje o podrażnieniu chemicznym, termicznym lub mechanicznym. Ta informacja jest interpretowana przez ośrodkowy układ nerwowy i między innymi na podstawie przeszłych doświadczeń dochodzi do wygenerowania konkretnej odpowiedzi.

Może to być ból, swędzenie, pieczenie…lub absolutnie nic. Ból jednak nie powstaje w jednym miejscu w mózgu. „Mieszka” on w różnych rejonach, które odpowiadają między innymi za przetwarzanie zmysłów, zapamiętywanie emocji, nastrój, itp. Stąd też nie potrzeba pobudzenia nocyceptorów, żeby powstał ból.


ebook Dieta na ból pleców

Fizjoterapia bólu

Fizyczny ból może powstać na skutek np. zadziałania zapachu lub ruchu, które zostały zakodowane przez nasz układ obronny (neuro-immuno-endokrynologiczny) jako zagrożenie. Bardzo często ból nie jest związany z żadnym uszkodzeniem tkanki. To bardzo ważne, aby to zrozumieć, ponieważ wtedy skuteczniej możemy dobrać terapię.

Fizjoterapia bólu absolutnie nie może się skupiać wyłącznie na mięśniach, kościach, powięziach, itp. Obecnie mówimy o konieczności prowadzenia multimodalnej terapii bólu, która zawierać będzie elementy pracy ze zmysłami, regulacją stresu, higieną snu, przekonaniami o bólu, itd. Więcej pisałem o tym w tekście Jak leczyć przewlekły ból pleców.

Ekscytuje mnie to w jakim kierunku zmierza współczesna fizjoterapia. W kolejnych wpisach postaram się przybliżać to zagadnienie.

Podobne wpisy:

  1. Zrozum i wylecz ból
  2. O czym mówi ból pleców?
  3. Wirusy pomagają zrozumieć ból pleców
  4. Rwa kulszowa – diagnostyka i terapia
  5. Wpływ sylwetki na ból pleców. Przegląd badań
  6. 10 faktów o bólach pleców, które musisz znać
  7. Jak bezpiecznie dla kręgosłupa dźwigać ciężary?

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315