Jak zadbać o stawy?

Start / Blog / Jak zadbać o stawy?

Jak zadbać o stawy? Obalam mity!

Jeżeli trafiłeś na ten wpis, szukając polecanych maści czy suplementów, to muszę Cię rozczarować – tutaj ich nie znajdziesz. Podobne produkty nie budzą mojego zaufania. Potwierdzające ich skuteczność certyfikaty są często efektem pracy na niewystarczającej grupie testerów lub podawania ich pacjentom przez zbyt krótki czas. Dodatkowo suplementację stosuje się zwykle w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami. Rodzi się więc pytanie o realne powody poprawy stanu zdrowia.

Jako fizjoterapeuta uważam oczywiście, że najlepszym sposobem zapobiegania problemom ze stawami jest ich rotowanie, ściskanie, rozciąganie itp. To bowiem przeciągająca się nieruchomość najgorzej wpływ na ich kondycję. Wyobraź sobie, że chrząstka stawowa to gąbka. Gdy leży nieużywana pozostaje sucha i twardnieje. Dopiero ściskana i rozluźniana jest w stanie absorbować i oddawać wodę. To samo dzieje się w stawach, ale zamiast wody pobierane są substancje odżywcze, a oddawane produkty uboczne materii.

Jak wzmacniać stawy?

Znasz żartobliwe powiedzenie o zanikających narządach, których się nie używa? W przypadku stawów nie jest to tylko zabawna uwaga. Prawo Delepcha-Wolffa mówi o tym, że by kościach i stawach zachodził proces mineralizacji, potrzebne jest nieustanne ich stymulowanie poprzez zaciskanie i rozluźnianie. W innym przypadku, zamiast wzmacniać te części naszego ciała, osłabiamy je. Jeżeli dotąd wymawiałeś się od ruchu, mówiąc np. „powinienem oszczędzać stawy, lepiej dla nich będzie, jak poleżę”, to wiedz, że było to złudne przeświadczenie. Oczywiście wszystko powinno odbywać się w granicach rozsądku. Forsowanie się może być równie szkodliwe, bo brak ruchu.

Wiedziałeś, że w Anglii organizowane są programy treningowe dla seniorów, które bazują na treningu z obciążeniami? Tak, mowa o hantlach czy sztangach! W Polsce wciąż wydaje się to nie do pomyślenia. W walce z osteoporozą na oddziałach rehabilitacyjnych nieustannie zaleca się ćwiczenia w odciążeniu. Tymczasem przecież za sprawność stawów odpowiada również utrzymanie w odpowiedniej formie układu mięśniowo-powięziowego. Rozbudowując tkankę mięśniową, wzmacniamy również kości oraz chrząstkę stawową.

Jak chronić stawy?

Wokół tego, jak dbać o stawy narosło zresztą więcej mitów. Według obiegowej opinii jedną z przyczyn uszkodzenia stawów (ale też łękotek czy krążków międzykręgowych) jest bieganie. Najnowsze badania pokazują jednak, że ta aktywność fizyczna może wręcz poprawiać stan kolan czy kostek. Okazuje się, że osoby przebiegające tygodniowo dystans ponad 50 kilometrów tygodniowo mają o 11,4% wyższe, a więc lepiej nawodnione, krążki międzykręgowe w porównaniu do osób, które nie biegają w ogóle. Oczywiście tego rodzaju ćwiczenia nie będą dobre dla wszystkich, niemniej, jeżeli dotąd nie odczuwasz żadnych dolegliwości ze strony stawów, może warto utrzymać ten stan rzeczy i zacząć biegać?

Poza odpowiednio dobraną aktywnością warto dbać o stawy poprzez kontrolowanie wagi. W przypadku osób bardzo aktywnych fizycznie należy również pamiętać o okresie regeneracji. Ruch, jak wielokrotnie podkreślam, jest dla zachowania sprawności ciała bardzo ważny, ale jego nadmiar także może okazać się szkodliwy. Ćwicz więc z głową, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości bólowych, skonsultuj się ze specjalistą. Pamiętaj, zwykle problemy przewlekłe zaczynają się od ignorowania objawów ostrych.

Sprawdź prowadzone przeze mnie kursy

Podobne wpisy:

  1. Czym jest masaż powięziowy?
  2. Postępowanie po skręceniu stawu skokowego. Protokół PEACE & LOVE
  3. Ostroga piętowa – przyczyny powstawania i terapia
  4. Chodzenie daje wolność
  5. Czy wiesz, że badania obrazowe mogą wprowadzać w błąd?

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315