Jak zapobiec chorobie Alzheimera?

Start / Blog / Jak zapobiec chorobie Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest zaburzeniem neurologicznym, w którym śmierć komórek mózgowych powoduje utratę pamięci i pogorszenie funkcji poznawczych. Jest to najczęstszy rodzaj demencji , stanowiący od 60 do 80 procent przypadków demencji na świecie. Alzheimer jest chorobą neurodegeneracyjną. Początkowo objawy są łagodne, ale z czasem stają się bardziej dotkliwe.

Ile osób choruje na chorobę Alzheimera?

Liczba chorych na Alzheimera rośnie i będzie rosnąć coraz szybciej. Obecnie w Polsce może to już być nawet pół miliona osób.

Nie ma precyzyjnych danych światowych i krajowych dotyczących liczby chorych na chorobę Alzheimera. Według dostępnych danych (World Alzheimer Report 2016) na całym świecie w 2016 r. żyło 47,5 mln osób cierpiących na demencję, z których od 28,5 mln do 33,3 mln osób chorowało na chorobę Alzheimera. WHO przewiduje, że łączna liczba osób dotkniętych demencją w 2030 r. wyniesie 75,6 mln i do roku 2050 wzrośnie do 135,5 mln.. Oznacza to, że liczba chorych na chorobę Alzheimera ulegnie do 2050 r. potrojeniu.

Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera po ukończeniu 65 lat ulega praktycznie podwojeniu z upływem każdych kolejnych pięciu lat.

Jakie są objawy choroby Alzheimera?

Najczęstszym wczesnym objawem choroby Alzheimera jest trudność w zapamiętywaniu nowo poznanych informacji, ponieważ zmiany zwykle zaczynają się w części mózgu, która wpływa na uczenie się. Gdy choroba postępuje, prowadzi to do coraz poważniejszych objawów, w tym dezorientacji, zmian nastroju i zachowań. Chory zaczyna mieć problemy w kontaktach z rodziną i znajomymi, co objawiać się może bezpodstawnymi podejrzeniami. Coraz wyraźniej zaznaczają się trudności w mówieniu, połykaniu i chodzeniu.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest nieodwracalnym, postępującym zaburzeniem mózgu, które powoli niszczy pamięć i umiejętności myślenia, a ostatecznie zdolność wykonywania najprostszych zadań.

Wielu naukowców uważa, że choroba Alzheimera ma początek, gdy w synapsach zaczyna odkładać się białko zwane beta-amyloid, które z czasem zaczyna tworzyć blaszki amyloidowe.

Po ok 15-20 latach gromadzenia się blaszek, czyli najczęściej ok 60-70 roku życia, przekroczony zostaje stan krytyczny, którego konsekwencją jest stan zapalny uszkadzający połączenia synaptyczne.

Jak zapobiec chorobie Alzheimera
Źródło: https://www.nia.nih.gov/

Jak zapobiec chorobie Alzheimera?

Mimo usilnych starań naukowcy nie znaleźli jeszcze skutecznego leku zapobiegające, ani leczącego chorobę Alzheimera. To nie oznacza jednak, że jesteśmy bezsilni. Nasze zachowania oraz styl życia mają duży wpływ na odkładanie się blaszek ameloidowych w synapsach.

Oto najważniejsze czynniki chroniące nasz układ nerwowy:

  • Sen – podczas wolnofalowego głębokiego snu komórki glejowe czyszczą mózg za pomocą płynu mózgowo-rdzeniowego. Jak się okazuje już po jednej nieprzespanej nocy zwiększa się poziom bena-amyloidu.
  • Jakość układu krążenia – nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, palenie papierosów oraz wysoki cholesterol zwiększają ryzyko choroby Alzheimera. Regularne ćwiczenia aerobowe zmniejszają poziom białka beta-amyloidowego. Regularna aktywność fizyczna oraz właściwa dieta skutecznie chronią nasz mózg przed przedwczesnym starzeniem się.
  • Neuroplastyczność – choroba Alzheimera to nieodwracalna utrata synaps. Przeciętny mózg to około bilion synaps, ale liczba ta nie jest stała. Ucząc się tworzymy nowe i wzmacniamy już istniejące połączenia. Ucząc się przez całe życie, poznając nowe ciekawe osoby, wzmacniając kompetencje językowe, podróżując pobudzamy umysł do pracy oraz rozbudowujemy układ nerwowy. Można powiedzieć, że tworzymy sobie zapas połączeń. Nawet jeżeli choroba Alzheimera zacznie nam je niszczyć, to nadal będziemy posiadali zapas synaps, co może sprawić, że zdecydowanie lżej odczujemy skutki choroby.

Przy okazji serdecznie zapraszam do wysłuchania wykładu wygłoszonego przez Lisę Genovą. Poza zajmowaniem się działalnością naukową Lisa Genova pisze również powieści utrzymane w tematyce medycznej. Wydana przez nią własnym sumptem książka „Motyl”, opowiadająca przejmującą historię kobiety zapadającej na chorobę Alzheimera, w krótkim czasie zdobyła serca czytelników na całym świecie. Na podstawie książki nakręcony został film „Motyl Still Alice”, a Julian Moore otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Sprawdź prowadzone przeze mnie kursy

Podobne wpisy:

  1. Kurs Fizjoprofilaktyka – jakie daje korzyści i czy warto zrobić?
  2. Zdrowotne właściwości herbaty. Którą herbatę wybrać?
  3. Jak bezpiecznie używać chodzika? Garść praktycznych wskazówek
  4. Jak spać, by nie bolały plecy?
  5. Trzymaj się prosto! – 6 ćwiczeń dla starszych
  6. 5 sposobów na przewlekły ból
  7. Jak walczyć ze stresem?

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315