Jaki jest najlepszy materac na ból pleców?

Start / Blog / Jaki jest najlepszy materac na ból pleców?

Jaki materac wybrać, aby nie bolały plecy? Tego typu pytania bardzo często padają w gabinecie u fizjoterapeuty. Najczęściej bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale spróbuję trochę rozjaśnić temat.

Wiele osób upatruje przyczyny bólu pleców w tym, że „źle spali”. Krzywo lub na źle dobranym materacu i poduszce.

Tak naprawdę rodzaj materaca lub poduszki nie jest aż tak istotny. Nadrzędną rolą snu jest to…żebyśmy wypoczęli i się zregenerowali. To właśnie pod tym kątem dobieramy to na czym śpimy. Jest to zależne od naszych przyzwyczajeń, itp.

Nie da się ogólnie powiedzieć jaki rodzaj lub twardość materaca są najlepsze. Mamy zrobić wszystko, żeby noc była czasem na regenerację. Głęboki, nieprzerwany sen zapewnia nam odbudowę uszkodzonych tkanek oraz oczyszczenie mózgu ze szkodliwych białek (m.in. szkodliwego białka pod nazwą beta-amyloid).

Przez ok 20-25 % czasu snu przebywamy w stanie w którym mięśnie są całkowicie zwiotczałe. Nasze ciało jest powyginane i poskręcane. Jest to zupełnie naturalne. Nie mamy nad tym żadnej kontroli.

Głównie z tego powodu nie ma za dużego znaczenia to w jakiej pozycji śpimy. Gdyby pozycja w jakiej śpimy miała znaczenie i wpływała znacząco na postawę, to wszyscy bylibyśmy poskręcani jak precel.

Czynniki wpływające na jakość snu:

Temperatura w sypialni

Obniżenie temperatury jest naturalnym regulatorem snu. Poza wywietrzeniem sypialni możesz również wziąć ciepłą kąpiel, po której Twoje ciało się ochłodzi.

Stres

Natłok myśli „zalewający” umysł bardzo negatywnie wpływa na tempo zasypiania i głębokość snu. Warto tuż przed położeniem się spać wyrobić sobie nawyk medytacji lub stosowania treningu uważności (mindfulness).

Poziom aktywności fizycznej w ciągu dnia

Ćwiczenia wykonywane rano i wczesnym popołudniem znakomicie wpływają na regulację rytmu dobowego. Zmniejszają również poziom stresu i kortyzolu.

Na ile godzin przed snem był zjedzony ostatni posiłek

Sen to dla organizmu czas na detoksykację i naprawę. Nie powinniśmy się obciążać dodatkowo trawieniem pokarmów. Ponadto dostarczenie organizmowi paliwa przed snem spowoduje nadmierną produkcję wolnych rodników, które uszkadzają tkanki.

Alkohol

Niekorzystnie podnosi temperaturę organizmu i działa moczopędnie.

Ekspozycja na światło słoneczne w ciągu dnia

Światło słoneczne „zażywane” w ciągu dnia, korzystnie wpływa na regulację wydzielania melatoniny. Jest to naturalny mechanizm korzystnie wpływający na zegar biologiczny.

Ekspozycja na światło niebieskie wieczorem

Niebieskie światło emitowane przez smartfony, telewizory, żarówki led, itp zaburza wydzielanie melatoniny przez szyszynkę. Rozwiązaniem może być zakup okularów ograniczających niebieskie światło.

Podsumowanie

Jak widać zdecydowanie ważniejsze od tego na czym i w jakiej pozycji śpimy jest to jak się przygotowujemy do nocy. Jeżeli w ciągu dnia dobrze zadbasz o swoje ciało, to noc okaże się dużo bardziej regenerująca. A Twój kolejny dzień będzie pełen optymizmu i dużo kreatywniejszy.

Sprawdź prowadzone przeze mnie kursy

Podobne wpisy:

  1. Jak ćwiczyć po skręceniu stawu skokowego? Ćwiczenie krótkiej stopy
  2. Czy każdy może wykonywać przysiady? Ćwicz zgodnie z fizjologią
  3. Napięciowe bóle głowy – przyczyny powstawania i terapia
  4. Ból łokcia, a nieprawidłowe oddychanie
  5. Jak się poprawnie i zdrowo rolować? Porady fizjoterapeuty

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315