Niepełnosprawność dziecka spowodowana badaniem wad postawy – jak to możliwe?

Start / Blog / Niepełnosprawność dziecka spowodowana badaniem wad postawy – jak to możliwe?

Każdy rodzic troszczy się o swoje dziecko, nie mając wiedzy medycznej, woli wybrać się do różnych specjalistów, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jednak do diagnozy warto podejść z dystansem. Diagnoza postawiona na siłę i źle dobrane słowa, potrafią bardzo zranić. Kiedy badanie wad postawy może okazać się szkodliwe?

Ból pleców u dziecka – przyczyna występowania

Pierwszy czynnik, jaki przychodzi Ci do głowy to najprawdopodobniej za ciężki plecak. Tymczasem już w 2003 roku wykazano, że najczęstszą przyczyną wywołującą ból pleców u dzieci, są czynniki psychologiczne (1). Ale jesteś krzywy, źle stoisz, uważaj na plecy – ciągłe słuchanie takich komunikatów ma bardzo negatywny wpływ na psychikę dziecka.

Efekty? Zmniejszona pewność siebie, mniejsza pewność ruchu, a czasami nawet niechęć wobec różnych aktywności. Dziecko, które ciągle słyszy takie komentarze, zaczyna unikać nawet rekreacyjnych aktywności fizycznych. Zdarza się, że dzieci, które wcześniej usłyszały takie komentarze, są zawstydzone i nie chcą wykonywać ćwiczeń, czy ruszać się rekreacyjnie w towarzystwie innych osób. Jest to bardzo istotny czynnik, który wpływa na nasilanie się bólu pleców u młodzieży (2).

Kawka z fizjoterapeutą: dzieci i wady postawy

Większość dzieci ma niewielkie wady postawy. Jednak nie kwalifikują się one do zajęć z gimnastyki korekcyjnej. Jedynym zaleceniem jest w tym przypadku urozmaicona rekreacyjna aktywność ruchowa przez 60 minut dziennie (4).

Co ciekawe, nie wszystkie widoczne wady postawy wiążą się z bólem pleców. Uniesienie jednego ramienia, uniesienie jednego biodra lub odchylenie kręgosłupa od linii środkowej pleców, nie zawsze są związane z rozwojem bólu pleców. Są to wyniki badania przeprowadzonego 25 lat temu (3).

Fizjoterapia a skolioza – czy warto?

Eksperci nie są do końca zgodni co do tego, czy fizjoterapia i ćwiczenia specjalistyczne są pomocne w przypadku występującej skoliozy. Istnieje stosunkowo niewiele dowodów na to, że osteopatia i chiropraktyka mogą skorygować skrzywienie lub skutecznie powstrzymać jego pogorszenie (5).

Pewne jest jednak to, że dziecko, które spontanicznie biega, turla się, wspina, pływa i bawi się z rówieśnikami, ma znacznie większe szanse na szczęśliwe życie bez bólu. W przeciwieństwie do dzieci, którym nieustannie wypominane są ich dolegliwości. Dziecko, które jest zawstydzane i utwierdzane w przekonaniu, że „coś jest nie tak” z jego postawą, z jego ciałem – prędzej, czy później traci chęci do ruchu, nawet w wymiarze rekreacyjnym.

Twoje dziecko ma w sobie moc, aby żyć bez bólu!

Niezwykła moc leży w naturze, kiedy pozwolimy jej działać. Dziecko, które cieszy się ruchem i przebywaniem na świeżym powietrzu, ma dużo większe szanse na życie bez bólu. Diagnoza postawiona “na siłę”, w dodatku z użyciem nieodpowiednich słów – może odbić swoje piętno na psychice dziecka, które z natury jest ciekawe świata i chętne do różnych aktywności.

Nie martwcie się drodzy rodzice i wspierajcie swoje dzieci w naturalnym rozwoju. Wyciszcie szalejący umysł i ruszcie rodzinnie na spacer lub wycieczkę. Zaplanujcie dni pełne przygód, które pozwolą Wam wesprzeć dziecko w naturalnym korygowaniu wad postawy. Wierzę, że macie w sobie tę moc, a Wasze dzieci mogą żyć radośnie i bez bólu!

Źródła:

 1. Jones, G. T., Watson, K. D., Silman, A. J., Symmons, D. P., & Macfarlane, G. J. (2003). Predictors of low back pain in British schoolchildren: a population-based prospective cohort study. Pediatrics, 111(4 Pt 1), 822–828.
 2. Lemes, Í. R., Oliveira, C. B., Silva, G., Pinto, R. Z., Tebar, W. R., & Christofaro, D. G. (2021). Association of sedentary behavior and early engagement in physical activity with low back pain in adolescents: a cross-sectional epidemiological study. European spine journal : official publication of the European Spine Society, the European Spinal Deformity Society, and the European Section of the Cervical Spine Research Society.
 3. Dieck, G. S., Kelsey, J. L., Goel, V. K., Panjabi, M. M., Walter, S. D., & Laprade, M. H. (1985). An epidemiologic study of the relationship between postural asymmetry in the teen years and subsequent back and neck pain. Spine, 10(10), 872–877.
 4. World Health Organisation, 2020.
 5. National Health Service, 2020.


ebook Dieta na ból pleców

Podobne wpisy:

 1. Siedzenie prosto nie zapobiega bólowi pleców
 2. Zrozum i wylecz ból
 3. O czym mówi ból pleców?
 4. Wirusy pomagają zrozumieć ból pleców
 5. Rwa kulszowa – diagnostyka i terapia
 6. Wpływ sylwetki na ból pleców. Przegląd badań
 7. 10 faktów o bólach pleców, które musisz znać

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315