Niewłaściwe oddychanie i ból. Jak palenie wpływa na organizm człowieka

Start / Blog / Niewłaściwe oddychanie i ból. Jak palenie wpływa na organizm człowieka

Kiedyś wierzono, że papierosy nie wpływają negatywnie na zdrowie. Aktor występujący w reklamie jednej z popularnych marek tej używki głośno zachwalał jej zalety i palił jak smok także poza kamerami. Ostatecznie, już chory na raka, pozwał znany koncern. Mimo wielu podobnych historii palenie wciąż jest bardzo popularne. Ignorujemy wpływ tytoniu na nasze zdrowie i często orientujemy się w poczynionych w organizmie szkodach zbyt późno, gdy już dręczy nas przewlekły ból.

Czym jest chroniczny ból?

Chroniczny ból jest bardzo złożonym i nadal nie do końca wytłumaczonym zjawiskiem. Jednym z wywalających go czynników może być palenie papierosów. Palacze często zakładają, że wywierają negatywny wpływ jedynie na swoje płuca i ryzykują raka, ale w rzeczywistości to tylko wierzchołek góry lodowej. Palenie dotyka wielu aspektów zdrowia – w zasadzie prawie wszystkich z nich, naprawdę. Palenie tytoniu jest jednym z czynników chorobotwórczych, takich jak bezsenność, stres lub niedobory żywieniowe, które mogą być główną przyczyną nieprzerwanego bólu.

Poza wieloma szkodliwymi skutkami dla fizjologii palacze przeciążają również mięśnie pochyłe (łac. musculi scaleni), które należą do grupy głębokich mięśni szyi. Są one zaliczane do dodatkowych mięśni oddechowych, czyli takich, które aktywują się podczas intensywnego wysiłku. W trakcie codziennych aktywności, takich jak praca lub spacer, nie powinny one brać udziału w procesie oddychania.

Jak oddychają palacze?

Palacze używają ich natomiast podczas zaciągania się papierosem (nieważne czy tradycyjnym, czy elektronicznym). Przewlekłe nadużywanie mięśni pochyłych i innych pomocników układu oddechowego może prowadzić do ich „urazu” w postaci pojawienie się bolesnych punktów spustowych. Ucisk na tętnicę podobojczykową w obrębie szczeliny tylnej mięśni pochyłych może powodować zespół górnego otworu klatki piersiowej.

Wiele powszechnych dolegliwości bólowych, szczególnie w okolicy głowy, szyi i ramion, może być częściowo spowodowane nieskutecznym oddychaniem. Problemy takie jak przewlekłe bóle głowy, drętwienie i mrowienie dłoni, ból szyi lub ból w górnej części pleców mogą być spowodowane niewłaściwym oddychaniem.

Przewlekłe oddychanie górną częścią klatki piersiowej i szyi przeciąża, a następnie uszkadza mięśnie oddechowe, powodując listę złych wieści: ćwiczenia stają się trudniejsze (dlatego tym bardziej sportowcy nie powinni sięgać po papierosy), a ryzyko zarówno ostrych i chronicznych urazów, jak i bolesnych dysfunkcji w obrębie szyi i ramion wzrasta dramatycznie.

Rzuć palenie

W przypadku gdy cierpimy na chroniczny ból, a często sięgamy po papierosy, ważną wskazówką jest rzucenie palenia. Inne środki działać będą tylko tymczasowo, nie likwidując problemu w zarodku, wręcz pozwalając na jego rozwój. Wiem, że to trudne, zwłaszcza ze względu na złudzenie przeciwbólowego działania, jakie daje nam nikotyna. Należy jednak pamiętać, że choć tytoń tymczasowo wpłynąć może pozytywnie na nasze odczuwania bólu, to w spojrzeniu długodystansowym przyczynia się do jego powstawania i intensyfikacji.

Nieprzyjemności związane z odstawianiem używki, zwłaszcza w przypadku występowania opisywanego bólu, warto zrekompensować sobie serią profesjonalnej fizjoterapii. Pozwoli ona przyspieszyć rekonwalescencję i na nowo cieszyć się sprawnym ciałem. Pamiętasz jeszcze czasy bez chronicznego bólu? Czy nie byłoby warto do nich wrócić?

Sprawdź prowadzone przeze mnie kursy

Podobne wpisy:

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315