Rolowanie na ból pleców – czy to ma sens?

Start / Blog / Rolowanie na ból pleców – czy to ma sens?

Filmiki promujące rolowanie pleców są obecnie bardzo popularne. Na Instagramie, na TikToku, na YouTubie — rolowanie jest wszędzie. Czy aby na pewno jest to dobra praktyka? I czy faktycznie pozwala na szybkie pozbycie się bólu?

Popularność rolowania bierze się z naszych pragnień

Filmiki, które promują rolowanie jako sposób na bolące plecy to wizualizacja większości naszych pragnień. Wynika z tego, że jako ludzie poszukujemy łatwych i szybkich rozwiązań. Najlepiej takich, które dadzą natychmiastowe rezultaty.

Doprowadzamy się do zaniedbań przez złe nawyki, a jeśli już dosięgniemy swojej granicy, chcemy powrócić do zdrowia niemal natychmiast. Dlatego takie porady, jak rolowanie na ból, zyskują ogromne zasięgi pomimo braku dowodów naukowych.

Kawka z fizjoterapeutą: rolowanie na ból? Wręcz przeciwnie!

Wielu osobom z bólem pleców odradzam stosowanie rollerów. Ból wcale nie jest oznaką tego, że jesteśmy uszkodzeni [1]. Najczęściej oznacza tylko tyle, że nasze ciało jest przemęczone (tzw. stres posturalny), a umysł przeciążony bodźcami.

W takiej sytuacji rolowanie może przynieść chwilową ulgę. Jednak warto pamiętać, że akcesoria takie jak roller, czy mata do akupresury działają na zasadzie oszukiwania układu nerwowego. Są odpowiedzią na objawy, a nie na przyczynę.

Co się dzieje z uciskanym bólem?

Jeżeli coś Cię boli i zaczynasz uciskać to miejsce, to rdzeń kręgowy nie może przetwarzać ani bólu, ani ucisku. Dominuje silniejszy bodziec, którym jest ucisk. Z tego powodu ból na pewien czas mija [2].

Podobne jest działanie masażu, prądów TENS, czy innych technik alternatywnych. W takim przypadku rdzeń kręgowy jest jak bramka o ograniczonej przepustowości. Nazywamy ją „bramką kontrolną bólu”. Z tego samego powodu, gdy się uderzymy, intuicyjnie chwytamy się za bolące miejsce. Warto pamiętać, że cały mechanizm bólu jest znacznie bardziej skomplikowany.

Rollery i regeneracja po urazach

Rollery są często stosowane po wysiłku fizycznym. Jednak niedawny artykuł przeglądowy z metaanalizą (łączącą wyniki 21 badań naukowych) pokazał, że wpływ rolowania na wydajność i regenerację jest bardzo niewielki. Rolowanie może być stosowane jako ewentualna rozgrzewka, jednak roller nie jest narzędziem do odzyskiwania sprawności [3].

Według najnowszych badań rolowanie może nieznacznie wpłynąć na elastyczność. Jednak ten efekt utrzymuje się zaledwie przez 20 minut [4, 5].

Jak łatwo zauważyć, nie jest to rozwiązanie przynoszące długofalowe skutki.

Rolowanie tylko jako rozgrzewka

Rolowanie można śmiało potraktować jako element rozgrzewki. Chociaż jego skuteczność nie jest większa od klasycznego, dynamicznego rozciągania. Nie należy jednak stosować go po intensywnej aktywności fizycznej. Wtedy mamy do czynienia z mikrourazami mięśniopowięzi (mylnie nazywane zakwasami) i dodatkowe wałkowanie tych rejonów, będzie skutkowało większym dyskomfortem.

Ból pleców u wielu osób jest związany z tzw. stresem posturalnym. Rolowanie bolącego miejsca może dać chwilową ulgę, ale jest to wyłącznie objawowa terapia, która nie ma nic wspólnego z docieraniem do przyczyn. Co więcej, niektóre osoby mogą zareagować na rolowanie jeszcze większym bólem. Będzie to odpowiedź przeciążonego układu nerwowego na ugniatanie.

Zamiast sobie pomóc, można sobie zaszkodzić

Jakiś czas temu do mojego gabinetu przyszedł pacjent, który przeszedł lekki epizod radikulopatii (potocznie nazywanej rwą kulszową). W przeszłości grał w piłkę nożną na wysokim poziomie, wiec był przyzwyczajony do ugniatania, wałkowania i innych tego typu metod.

W efekcie, zamiast wyeliminować problem, doprowadził do jego powiększenia. Z powodu częstego ugniatania bolesnych mięśni wzrosła tkliwość tkanek, a ból, zamiast ustąpić po kilku dniach, utrzymywał się już od 4 miesięcy.

Możesz zaopiekować się swoim ciałem i wygrać z bólem

Pamiętaj, że często lepiej jest odpowiednio zaopiekować się swoim ciałem, niż dodatkowo je stresować i podejmować walkę, która może mu zaszkodzić. Zadbaj o dobre nawyki, prawidłową dietę i odpowiednią ilość snu. Każdy proces regeneracyjny wymaga czasu i odpowiedniego podejścia. Wierzę, że dasz sobie radę. 🙂


ebook Dieta na ból pleców
Źródła:

 1. Adriaan Louw ” Why Do I Hurt? A Patient Book About the Neuroscience of Pain” 2013
 2. David S. Butler & G. Lorimer Moseley ” Explain pain” 2013
 3. Wiewelhove, T., Döweling, A., Schneider, C., Hottenrott, L., Meyer, T., Kellmann, M., Pfeiffer, M., & Ferrauti, A. (2019). A Meta-Analysis of the Effects of Foam Rolling on Performance and Recovery. Frontiers in physiology, 10, 376.
 4. Konrad, A., Nakamura, M., Bernsteiner, D., & Tilp, M. (2021). The Accumulated Effects of Foam Rolling Combined with Stretching on Range of Motion and Physical Performance: A Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of sports science & medicine, 20(3), 535–545.
 5. Behm, D. G., & Wilke, J. (2019). Do Self-Myofascial Release Devices Release Myofascia? Rolling Mechanisms: A Narrative Review. Sports medicine (Auckland, N.Z.), 49(8), 1173–1181.

Podobne wpisy:

 1. Z bólem pod nóż – czy warto?
 2. Jak wyjść z bólu? 3 kroki
 3. Czy bieganie niszczy kręgosłup i kolana?
 4. Niepełnosprawność dziecka spowodowana badaniem wad postawy – jak to możliwe?
 5. Mata do akupresury – czy NAPRAWDĘ leczy ból?
 6. Siedzenie prosto nie zapobiega bólowi pleców
 7. Zrozum i wylecz ból

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315