Siedzenie prosto nie zapobiega bólowi pleców

Start / Blog / Siedzenie prosto nie zapobiega bólowi pleców

Badacze wykazali, że wyprostowana pozycja siedząca nie zapobiega bólom pleców ani ich nie leczy. W bólu pleców nie ma jednego „bezpiecznego” lub „właściwego” sposobu siedzenia.

Siedzenie w pozycji wyprostowanej nie jest już zalecane jako metoda leczenia lub zapobiegania bólom pleców. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Musculoskeletal Science and Practice, wykazało, że brak jest dowodów na to, że siedzenie w pozycji wyprostowanej – lub korygowanie zwykłej postawy siedzącej – zapobiega lub leczy ból pleców.

Przecenianie wyprostowanej postawy

„Znaczenie postawy w bólu pleców jest ogólnie przeceniane. Nikt nigdy nie wykazał, że osobom bez bólu powinno się doradzać zmianę postawy” – powiedział współautor badania, dr Kieran O’Sullivan ze School of Allied Health.

Cztery na pięć osób cierpi z powodu bólu pleców na pewnym etapie swojego życia. Wnioski badaczy mogą zapewnić pewne pocieszenie dla tysięcy ludzi siedzących przy biurku podczas pracy lub nauki w domu podczas pandemii Covid-19.


ebook Dieta na ból pleców

Spokój

Jeśli czujesz się dobrze, to nie martw się o swoją postawę siedzącą i nie pouczaj swoich dzieci lub przyjaciół o tym, jak siedzą.

Dla tych, którzy cierpią z powodu bólu pleców jednak, rozsądnie jest sprawdzić, czy zmiana postawy zmniejsza ból. Nie należy zakładać, że rozwiązaniem jest zawsze siedzenie prosto. Niektórzy ludzie odnoszą korzyści z siedzenia prosto, ale nieco więcej osób odnosi korzyści z pochylania się.

Czynniki psychologiczne

Czynniki psychologiczne, takie jak stres i nastrój oraz czynniki związane ze stylem życia, takie jak sen i kondycja, mają większy wpływ na ból pleców niż postawa. Stres i napięcia związane z życiem codziennym, brak czasu na ćwiczenia, brak możliwości nawiązywania kontaktów towarzyskich i inne problemy zdrowotne są o wiele ważniejsze niż to, jak siedzimy.

Ciekawym jest fakt, że kobiety w badaniach były bardziej skłonne niż mężczyźni do dokonywania większych korekt swojej naturalnej postawy siedzącej.

„Fakt, że kobiety zmieniały swoją postawę nawet bardziej niż mężczyźni, gdy proszono je o przyjęcie dobrej postawy, prawdopodobnie odzwierciedla większą presję wywieraną na kobiety, aby dostosować się do społecznych oczekiwań dotyczących odpowiedniej postawy” – mówią naukowcy.

Fizjoterapeuci i nie tylko, mają niepotrzebnie negatywny pogląd na „pochyloną” postawę siedzącą. Lekarze i terapeuci często promują bardzo sztywne, proste sposoby zginania i podnoszenia, mimo że nie wykazano, aby zapobiegały one lub łagodziły ból pleców.

Najlepszą radą na ból pleców jest ruch i relaks, zadbanie o kondycję i siłę, a nie martwienie się o kąt nachylenia pleców podczas siedzenia.

Podobne wpisy:

  1. Zrozum i wylecz ból
  2. O czym mówi ból pleców?
  3. Wirusy pomagają zrozumieć ból pleców
  4. Rwa kulszowa – diagnostyka i terapia
  5. Wpływ sylwetki na ból pleców. Przegląd badań
  6. 10 faktów o bólach pleców, które musisz znać
  7. Jak bezpiecznie dla kręgosłupa dźwigać ciężary?

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315