Taśmy kinesiotaping na ból – czy to działa?

Start / Blog / Taśmy kinesiotaping na ból – czy to działa?

Na pewno widziałeś nie raz osoby z kolorowymi taśmami na skórze, a może sam korzystałeś z podobnych „metod” walki z bólem? Czy taśmy kinezjologiczne dają długotrwałe efekty, a może to niepotrzebny gadżet, który ma naciągnąć cierpiącego pacjenta?

Kinesiotaping – co to jest?

Z kinesiotaping można spotkać się zarówno w profesjonalnych klinikach, gabinetach lekarskich, jak i w czasie wizyty u masażysty lub fizjoterapeuty. Inna nazwa to: plastrowanie dynamiczne. Polega ono na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, kolorowymi plastrami, które w założeniach mają łagodzić ból i zapobiegać kontuzjom.

Ich popularność zawdzięczamy znanym sportowcom, między innymi tenisiście Andy’emu Murrayowi. Czy naklejanie taśm na skórę to rzeczywiście sposób na wyjście z bólu kręgosłupa lub poprawę krążenia? Czy taśmy ratują np. przed skurczami łydek?

Kawka z fizjoterapeutą: czy kinesiotaping działa?

Taśmy firmy KT Tape można z łatwością znaleźć w sklepach internetowych i na aukcjach. Rzadko jednak wspomina się o tym, że firma otrzymała 1,7 miliona dolarów kary za regularne wprowadzanie klientów w błąd ( źródło). Na opakowaniach taśm i w ogłoszeniach, firma zapewniała, że taśmy: „zabezpieczają przed kontuzjami” i „zabezpieczają przed bólem”.

Szczegółowe analizy i badania wykazały, że taśmy mogą przynosić jedynie krótkotrwałe efekty. Nie są one dużo lepsze od zwykłego placebo. Stosowanie taśm może wspierać komfort psychiczny pacjenta, ale nie ma realnego znaczenia w faktycznej walce z bólem. Ból kręgosłupa nie powstaje ani w mięśniach, ani w kręgosłupie, ani tym bardziej w skórze, do której przykleja się plastry. Jego źródła należy szukać w mózgu, który interpretuje bodźce dochodzące:

  • z ciała,

  • ze środowiska zewnętrznego

  • z obszarów odpowiedzialnych za emocje.

„Dobry” marketing i reklama

Taśmy kinezjologiczne najczęściej są reklamowane przez sportowców. Obecnie jednak wystarczy otworzyć Instagram lub YouTube, aby zobaczyć jak osoby znane i lubiane reklamują różne produkty. Reklamę może zrobić tak naprawdę każdy z nas. Wystarczy nagrać relację na Instagram i opowiedzieć o produkcie.

Nie potrzeba do tego żadnej wiedzy specjalistycznej. Wystarczy włączyć kamerę w telefonie i nagrywać. Takie opinie idą w świat, marketingowa machina kręci się sama. Sprzedaż rozmaitych gadżetów rośnie, nie jest to jednak związane z ich skutecznością i faktycznym prozdrowotnym działaniem.

Taśmy kinezjologiczne nie są nowością

Taśmy kinezjologiczne KT Tape były reklamowane już w 2012 roku w czasie Wimbledonu. Nosił je między innymi topowy tenisista Andy Murray. Ludzkość od samego początku poszukiwała produktów i „lekarstw” dobrych na wszystko.

Jeśli widzisz jakiegoś sportowca z konkretnym gadżetem: taśmy, bański, odżywki – nie oznacza to, że jest to coś, co na pewno działa zawsze i w każdym przypadku. Wiele z tych przykładów, to czysty marketing, który nie ma nic wspólnego z leczeniem i pomaganiem. Zastanów się, dlaczego kolorowy plaster naklejony na skórę miałby rzeczywiście wspierać w walce z bólem lub eliminować go? Na czym miałyby polegać jego niezwykłe właściwości?

Wady postawy to nie zawsze problem zdrowotny

Wady postawy nie zawsze prowadzą do bólu, czy do problemów zdrowotnych. Nie muszą obniżać komfortu życia i radości z niego płynącej. Za przykład może służyć Usain Bolt – jamajski lekkoatleta. Ma skoliozę, krótszą nogę oraz zrotowaną miednicę, a jednak w życiu świetnie sobie radzi i realizuje się w swojej pasji.

Gdyby trafił do polskiego ortopedy lub fizjoterapeuty, traciłby czas na gimnastyce korekcyjnej i taśmowaniach, zamiast biegać i działać. Prawdopodobnie słuchałby również nieprzyjemnych komentarzy na temat własnego wyglądu. Te z kolei mogłyby wpłynąć negatywnie na jego chęci do działania i realizowanie własnych celów.

Masz moc do wyjścia z bólu!

Nie potrzebujesz do tego specjalnych gadżetów. Żaden kolorowy plaster ze słabym klejem nie pomoże Ci tak, jak uspokojenie psychiki i ruszenie z miejsca. Codzienna aktywność fizyczna, właściwie dobrana do Twoich dolegliwości sprawi, że zyskasz kontrolę nad bólem. Życzę Ci tego z całego serca!


ebook Dieta na ból pleców

Podobne wpisy:

  1. Czy bieganie niszczy kręgosłup i kolana?
  2. Niepełnosprawność dziecka spowodowana badaniem wad postawy – jak to możliwe?
  3. Mata do akupresury – czy NAPRAWDĘ leczy ból?
  4. Siedzenie prosto nie zapobiega bólowi pleców
  5. Zrozum i wylecz ból
  6. O czym mówi ból pleców?
  7. Wirusy pomagają zrozumieć ból pleców

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315