Trzymaj się prosto! – 6 ćwiczeń dla starszych

Start / Blog / Trzymaj się prosto! – 6 ćwiczeń dla starszych

Im starsi jesteśmy, tym większe mamy problemy z poruszaniem się i stajemy się bardziej narażeni na upadki. Tymczasem u osób powyżej 65. roku życia każdy taki upadek może powodować poważne zranienia. Warto więc stale ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie i nie tracić równowagi. Jak? Oto kilka propozycji!

Poniższe ćwiczenia wzmacniają dolne partie ciała, co zmniejsza ryzyko upadku. Pamiętaj, aby wykonując je, ustawić się w pobliżu blatu lub innej stabilnej powierzchni, na której w razie potrzeby możesz się wesprzeć.

  1. Maszerowanie w miejscu. Nie ruszając się z miejsca, zacznij powoli maszerować. Kontynuuj przez 20-30 sekund. Kiedy poczujesz, że maszeruje ci się łatwiej, spróbuj robić to szybciej lub zmień powierzchnię, na której się poruszasz – na przykład na dywan, piankę czy trawę.
  2. Potrójne wykopy. Stojąc na jednej nodze (na lekko ugiętym kolanie), wysuń drugą przed siebie, utrzymując ją możliwie jak najbardziej wyprostowaną. Następnie wysuń ją w bok, a na koniec – do tyłu. Powtórz 10 razy dla każdej nogi.
  3. Krok w bok. Mając przed sobą blat lub ścianę, o którą w razie potrzeby można się podpierać, idź wzdłuż niej bokiem. Zrób najpierw 10 kroków w jedną stronę, później tyle samo – z powrotem, w drugą.
  4. Na jednej nodze. Stój na jednej nodze przez 30 sekund lub tak długo, jak jesteś w stanie. Następnie zmień nogę. Spróbuj powtórzyć 5 razy dla każdej nogi. Z czasem stanie na jednej nodze będzie ci przychodziło łatwiej; zacznij wtedy wykonywać równocześnie inne czynności – na przykład mycie zębów, rozmawianie przez telefon czy ćwiczenia z hantlami.
  5. Od siedzenia do stania. Wstawaj z krzesła bez podpierania się rękami. Na początku może być to dla ciebie trudne, dlatego połóż na krześle sprężystą poduszkę, która pomoże ci wstać. Powtórz 10 razy.
  6. Tip-top. Ustaw stopę dokładnie przed drugą, w ten sposób, że pięta stopy z przodu dotyka palców stopy z tyłu. Pozostań w takiej pozycji najdłużej jak potrafisz, do 30 sekund. Kiedy już opanujesz tę pozycję, spróbuj wykonać w ten sposób kilka kroków, stopa za stopą, jak gdybyś chodził po linie. Pamiętaj, aby wciąż w zasięgu ręki mieć coś, czego możesz się przytrzymać!

Podobne teksty:

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315