Wątroba i jej ważny wpływ na fizjoterapię po urazie

Start / Blog / Wątroba i jej ważny wpływ na fizjoterapię po urazie

Wątroba ma bardzo ważny wpływ na proces rehabilitacji po urazie. Często zapominamy jednak o braniu pod uwagę narządów wewnętrznych, gdyż na kontuzje patrzymy głównie przez pryzmat mięśni lub kości. A to błąd!

Normalnym i bardzo potrzebnym zjawiskiem po urazie jest stan zapalny. Jest nam on niezbędny, aby mogło dojść do regeneracji tkanek. Wiążę się on jednak również ze zwiększeniem ilości produktów ubocznych przemiany materii, które muszą być odprowadzone przez układ żylny i chłonny.

Na ich drenaż negatywny wpływ mogą mieć zastoje w wątrobie, ponieważ przez układ wrotny ma ona duży wpływ na układ pokarmowy.

Rehabilitacja wydłużyć się może przez zaburzenie transportu „toksyn” do układu krążenia. Zbyt długo utrzymywać się będzie obrzęk, który zmniejszy mobilność ciała i sprawi, że powstanie gorszej jakości blizna.

Z tych powodów w procesie leczenia warto wziąć pod uwagę zastosowanie manualnych technik pracy z wątrobą. Wykorzystywać do tego będziemy np. delikatne ruchy „pompujące”, które wspomagać będą pracę tego bardzo ważnego narządu.

W tym celu u pacjenta leżącego na plecach ułóż dłonie w okolicy wątroby. Jedną od strony brzusznej, drugą od grzbietowej. Naprzemiennie, bardzo delikatnie uciskaj wątrobę. Praca nie może wywoływać u pacjenta żadnego dyskomfortu, ani tym bardziej bólu. Jeżeli zrobisz to precyzyjnie i z dużą uważnością to korzystnie wpłyniesz na obrzęk pourazowy.

Sprawdź prowadzone przeze mnie kursy

Podobne wpisy:

  1. Czym jest blizna i jak z nią pracować?
  2. Czym jest powięź?
  3. Masaż powięziowy, a terapia bólu
  4. Jak ćwiczyć po skręceniu stawu skokowego? Ćwiczenie krótkiej stopy
  5. Jak się poprawnie i zdrowo rolować? Porady fizjoterapeuty

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315