Z bólem pod nóż – czy warto?

Start / Blog / Z bólem pod nóż – czy warto?

W średniowieczu sądzono, że ból podchodzi z ciała. Jak łatwo się domyślić, było to uproszczone myślenie. Co wiemy o bólu dzisiaj? Dlaczego pomimo wiedzy, wciąż podchodzimy do bólu tak samo, jak w średniowieczu?

Ból nie tylko z ciała

Ból to złożone zjawisko. Obejmuje wiele rejonów mózgu i sfer życia. Obecnie są prowadzone liczne badania na ten temat, ponieważ przewlekły ból to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny.

Problematyczny jest fakt, że większość medyków wciąż podchodzi do bólu tak, jak w średniowieczu. Wierzą, że są w stanie operacyjnie usunąć ból. Przyjmują, że zawsze pochodzi on z ciała. Operacje ortopedyczne nigdy nie miały większego uzasadnienia w nauce. Obecnie mówi się nawet, że działają na zasadzie silnej sugestii.

Kawka z fizjoterapeutą: efekt operacji i ból

Efekt operacji w dużej mierze zależy od specyficznych rytuałów, które silnie oddziałują na psychikę pacjenta. Składają się one z kilku elementów: post, noszenie szpitalnej koszuli, znieczulenie, przygotowanie miejsca operacji roztworem jodu i oddanie się zamaskowanemu chirurgowi.

Tymczasem w 2017 roku przeprowadzono systematyczny przegląd badań, który wykazał, że pozorowana operacja w ortopedii może dawać wyniki podobne do rzeczywistych interwencji chirurgicznych (1). W badaniu wzięło udział łącznie 277 osób.

Nie ważne, że to placebo. Ważne, że działa – czy, aby na pewno?

W przypadku zabiegów chirurgicznych mamy zwiększone ryzyko bólu pooperacyjnego. Jest to istotne np. w przypadku bólu pleców. Wówczas ryzyko bólu pooperacyjnego wynosi aż 20% (2). Okazuje się, że ten sam efekt możemy osiągnąć, stosując leczenie zachowawcze. To z kolei oznacza zazwyczaj zerowe ryzyko powikłań.

Podczas zlecania operacji panuje tzw. logika naprawy samochodu. Lekarz widzi, że coś jest zepsute i próbuje to naprawić. Tymczasem człowiek jest o wiele bardziej skomplikowany niż samochód.

Współczesne badania – dane obok których ciężko przejść obojętnie

W przypadku bólu pleców istnieje niewielka korelacja między bólem a odkształceniem krążka międzykręgowego. Większość osób, u których w MRI wychodzi jakieś odstępstwo od normy w obrębie dysku, nie czuje żadnego bólu w plecach (3).

Co więcej, współczesne badania pokazują, że popularne operacje kręgosłupa nie działają lepiej od wielodyscyplinarnej rehabilitacji poznawczo-behawioralnej i ruchowej (4). Operacje są zazwyczaj zalecane w przypadku młodych sportowców, w każdym innym wypadku powinno być proponowane leczenie zachowawcze.

Masz siłę, aby pokonać ból

Pożegnanie z bólem to proces. Ruch, kształtowanie dobrych nawyków – to podstawa! W pokonywaniu bólu nie ma drogi na skróty. Potrzebny jest ruch, troska o siebie od strony psychologicznej i świadomość, że nasze ciała mogą naprawdę wiele.

Obserwuj swoje ciało, przyjrzyj się swoim nawykom, a następnie zmień te, które sabotują Twoją drogę do wyjścia z bólu. Jestem przekonany, że jesteś w stanie uwolnić się od dyskomfortu i z całego serca Ci tego życzę. Każda operacja jest poważną ingerencją w ciało, dlatego tym bardziej warto się zastanowić nad tą drogą i przemyśleć inne możliwości.


ebook Dieta na ból pleców

Podobne wpisy:

  1. Jak wyjść z bólu? 3 kroki
  2. Czy bieganie niszczy kręgosłup i kolana?
  3. Niepełnosprawność dziecka spowodowana badaniem wad postawy – jak to możliwe?
  4. Mata do akupresury – czy NAPRAWDĘ leczy ból?
  5. Siedzenie prosto nie zapobiega bólowi pleców
  6. Zrozum i wylecz ból
  7. O czym mówi ból pleców?

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315