Częste przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, czego konsekwencją jest deficyt niezbędnego promieniowania słonecznego, ograniczona aktywność fizyczna, której powodem jest rozwój nowych technologii, nadużywanie urządzeń elektronicznych, złe odżywianie, itp mogą stać się przyczyną przewlekłego stresu.
Konsekwencją stresu może być m.in. obumieranie neuronów hipokampa, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, wrzody żołądka, zaburzenia hormonalne, zanik mięśni i osłabienie układu immunologicznego.
Stres oddziałuje również negatywnie na naszą postawę. Jak powiedział Moshe Feldenkreis: „wszystkie negatywne emocje wyrażone są zgięciem”. Należy jednak dodać, że negatywne emocje w górnej części odcinka szyjnego wyjątkowo powodują przeprost, co wyraźnie widać na załączonym obrazku u postaci po prawej stronie. Pozycja taka nazywana jest reakcją przestrachu (Thomas Henna opisuje ją jako odruch „czerwonego światła”).
Długo utrzymujący się stres może spowodować utrwalenie się takiej sylwetki i konieczne mogą się okazać zabiegi terapii manualnej u doświadczonego fizjoterapeuty.
Sytuacja może również wyglądać tak, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej (która łudząco przypomina reakcję ciała na negatywne emocje, ponieważ charakteryzuje się m.in. zgięciem odcinków piersiowych i lędźwiowych kręgosłupa, przeprostem górnej części odcinka szyjnego i protrakcją barków) może spowodować, że nasz mózg zacznie ją odczytywać jako pozycją przestrachu spowodowaną stresem.
Wyraźnie widać, że możemy mieć do czynienia co najmniej z dwoma schematami: przewlekły stres powoduje zmiany w naszej sylwetce, lub zmiany w naszej sylwetce mogą powodować stres. Negatywne emocje mogą „zablokować” się w naszym ciele, objawiając się restrykcjami w obrębie układu mięśniowo-powięziowego. Profesjonalnie dobrany masaż oraz ćwiczenia mogą pozytywnie wpłynąć na naszą postawę, a co za tym idzie również na stres.
Jeżeli zainteresowało Państwa omawiane zagadnienie i mają w związku z tym jakieś pytania to zapraszam do skontaktowania się ze mną.