Jak leczyć przewlekły ból pleców?

Start / Blog / Jak leczyć przewlekły ból pleców?

Ból pleców jest najczęstszą przyczyną wizyty u fizjoterapeuty. Podobnie jest w moim gabinecie w Bielsku-Białej. Jeżeli towarzyszy tobie ból pleców, który trwa więcej niż kilka tygodni, to ten wpis może ciebie zainteresować.

Większość osób w jakimś momencie swojego życia doświadcza bólu pleców. Nie musi on być związany z uszkodzeniem tkanki, ani żadną poważną patologią.

Wszystkie tkanki naszego organizmu mają możliwość samoleczenia. Często jest jednak tak, że tkanka się leczy, a ból pozostaje. Związane jest to z utrzymaniem obronnej pobudliwości układu nerwowego. Mózg nadal znajduje się w sytuacji zagrożenia.

Do tego w wyniku bólu ludzie zaczynają się inaczej poruszać i często niepotrzebnie podtrzymują reakcje obronne. Nierzadko wynika to z tego, że usłyszeli błędne informacje od fizjoterapeutów od lekarzy.


ebook Dieta na ból pleców

Do błędnych procedur medycznych stosowanych w przypadku bólu pleców zalicza się:

 • Zbyt długie przepisywanie leków

 • Niepotrzebne wykonywanie badań obrazowych (MRI, RTG), które nasilają strach i poczucie niepełnosprawności

 • Zalecenie, że należy unikać ruchu, a w szczególności zginania pleców

 • Opowiadanie, że plecy są wyjątkowo wrażliwe i delikatne

 • Stosowanie wyłącznie biernych procedur medycznych (np. masaż, fizykoterapia, itp.)

Jeszcze raz podkreślam, że są to błędy w postępowaniu z pacjentami z bólem pleców, które powodują, że ból utrzymuje się dłużej.

Dzieje się tak, ponieważ te procedury nie uczą pacjenta samozarządzania bólem oraz nasilają lęk i strach. Lęk jest natomiast jednym z głównych czynników obniżających próg bólu. Dochodzi do hiperalgezji nazywanej czasem „przeczulicą bólową wywołaną lękiem”.

Co należy więc robić w przypadku bólu pleców, który utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni?

Przede wszystkim należy wykluczyć poważne patologie o których mówią nam tak zwane czerwone flagi, które wymieniłem we wpisie dotyczącym rwy kulszowej.

Zdarzają się one jednak ekstremalnie rzadko. Większość pacjentów powinna stosować się do poniższych zaleceń.

Pozostań aktywny

Nie ma jednego, najlepszego rodzaju ćwiczeń dla osób z bólem pleców, więc wybieraj aktywności, które lubisz i które sprawiają tobie przyjemność. Bardzo ważna jest samoobserwacja, która pomoże dostrzec, które rodzaje ruchu poprawiają stan bólu, a które pogarszają.

Z biegiem czasu regularna aktywność fizyczna pomaga podwyższyć próg bólu, poprawia samopoczucie psychiczne oraz wzmacnia sen. To wszystko są bardzo ważne czynniki w kontroli bólu.

Siedź i poruszaj się na różne sposoby

Nasze plecy lubią różnorodność i zmienność. Unikaj przebywania długo w jednej pozycji.

Typowe zalecenia mówiące o tym, że należy unikać ruszania kręgosłupem są błędne i niebezpieczne, ponieważ nasilają strach przed ruchem i lęk.

Skoncentruj się na ważnych dla ciebie aktywnościach dnia codziennego

Długo utrzymujące się problemy z kręgosłupem mogą być wyczerpujące i zniechęcające. Zamiast ciągle myśleć o terapii bólu, skup się na codziennych czynnościach, które sprawiają tobie przyjemność.

Takich jak spacer, kawa z koleżanką, zabawa z wnukami, itp.

Jeżeli w naszej codzienności jest coraz więcej przyjemności, to nasz mózg ma mniej czasu na przetwarzanie bólu. Nazywa się to plastycznością mózgu, która jest bardzo ważnym elementem wspomagającym terapię bólu pleców.

Utrzymuj relacje społeczne

Wiele osób z bólem pleców czuje się odizolowanych. Między innymi ze względu na trudność w podejmowaniu niektórych aktywności.

Poczucie samotności wpływa jednak negatywnie na nastrój co na dłuższą metę pogarsza ból. Pielęgnowanie relacji oraz otwarte rozmawianie z rodziną i znajomymi jest bardzo ważne w procesie powrotu do zdrowia.

Nie musisz „ukrywać” bólu i nie porównywać siebie z innym.

Dbaj o dietę i higienę snu

Zapalna dieta oraz nieregularny sen są bardzo mocnymi czynnikami nasilającymi ból.

W jednym z badań stwierdzono, że prozapalna dieta zwiększa ryzyko bólu pleców aż o 42%. Unikaj więc produktów wysokoprzetworzonych oraz „naładowanych” cukrem.

Sen również odgrywa ogromną rolę, ponieważ jest to główny czas kiedy regeneruje się organizm, w tym tkanki miękkie, kości oraz układ nerwowy.

Wieczorem unikaj niebieskiego światła, stosuj techniki wyciszające oraz dbaj o zachowanie regularnych pór zasypiania i wstawania.

Podsumowanie – ból pleców

Jak widzisz na ból pleców wpływa wiele czynników. W tym dieta, sen oraz relacje społeczne. Nie ma jednego, ogólnego podejścia do terapii bólu pleców.

Nie wierz w to, że uzdrowi ciebie jakaś magiczna technika medyczna lub fizjoterapeutyczna. To najczęściej po prostu marketingowe sztuczki.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości co do swojego stanu zdrowia to skontaktuj się z doświadczonym fizjoterapeutą.

Podobne wpisy:

 1. Rwa kulszowa – diagnostyka i terapia
 2. Wpływ sylwetki na ból pleców. Przegląd badań
 3. 10 faktów o bólach pleców, które musisz znać
 4. Jak bezpiecznie dla kręgosłupa dźwigać ciężary?
 5. Jaki jest najlepszy materac na ból pleców?
 6. Należy zmienić myślenie o bólu pleców
 7. Czy w plecach zawsze boli dysk?

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
606 300 315