Podczas studiów oraz na wielu kursach zwracano mi baczną uwagę na obserwację sylwetki pacjenta. Jednak w związku z wieloma badaniami naukowymi musiałem zrewidować podejście do bólu opierające się na postawie pacjenta.
Nourbakhsh wykazał brak istotnej różnicy w wygięciu lędźwiowym, pochyleniu miednicy, rozbieżności w długości nóg oraz długości mięśni brzucha, ścięgna podkolanowego i biodrowo-lędźwiowego u 600 osób z bólem pleców i bez.
Smartfonowa szyja, a ból szyi i karku
Najnowsze badania z 2021 roku, które zostały opublikowane w prestiżowym magazynie Spine, nie wykazały związku między „smartfonową szyją” a bólem w obrębie odcinka szyjnego. W badaniu wzięło udział aż 582 dorosłych w wieku 18-65 lat.
Mogło by się wydawać, że tekstowa szyja dominuje głównie u osób młodych i właśnie w korzystaniu ze smartfonów można upatrywać bólu szyi u coraz młodszej populacji. Jednak badania przeprowadzone na osobach w wieku 18-21 lat również nie wykazały związku między ustawieniem szyi, a bólem.
Problemem nie jest pochylenie głowy przy przeglądaniu Instagrama, lecz fakt, że młodzi ludzie ogólnie mniej się teraz ruszają. W przeszłości przecież ludzie również trzymali pochyloną głowę, czy to nad gazetą, czy sięgając dużo dalej w przeszłość podczas obróbki pożywienia. Kiedyś było po prostu więcej wymuszonej, urozmaiconej aktywności fizycznej.
Inne badania sugerują jednak, że młode osoby z głową pochyloną do przodu charakteryzują się gorszym nastrojem. Tłumaczyć to można tym, że taka postawa jest charakterystyczna dla zastygnięcia związanego z nadmiarem stresu.
Kręgozmyk, a ból pleców
Co ciekawe nie wykazano również związku między bólem, a kręgozmykiem, czyli przypadłością, która często kończy się operacją. Autorzy tego przeglądu badań sugerują, że w świetle najnowszych danych epidemiologicznych należy rozważyć celowość leczenia chirurgiczne w takich przypadkach.
Praca siedząca, a ból pleców
Kolejną informacją, która może wnieść dużo zamieszania jest fakt, że siedząca praca nie jest powodem bólu pleców. W innym systematycznym przeglądzie 99 badań nie znaleziono dobrych dowodów na związek przyczynowy między bólem pleców a zawodami, które obejmują niewygodną postawę, podnoszenie, zginanie i skręcanie.
Podsumowanie
Myślę, że to nie jest tak, że postawa nie stanowi dla nas żadnej informacji, ale jednak podczas studiów i na wielu kursach przywiązuje się do niej zbyt dużą uwagę. O innych mitach dotyczących bólów pleców napisałem w tym tekście.
Postawa może nam mówić o przyzwyczajeniach ruchowych pacjenta, może trochę o nastroju i emocjach, jego stosunku do ruchu, itp. Jednak jest to tylko jeden, i to wcale nie najważniejszy, komponent który musimy brać pod uwagę podczas diagnostyki przewlekłego bólu.
Wiele czynników wpływa na ból i związane są one głównie ze stylem życia. Mówimy tutaj o takich kwestiach jak ilość i intensywność rekreacyjnej aktywności fizycznej, jakość snu, waga, myśli katastroficzne, lęk przed bólem, dieta, relacje społeczne i wiele, wiele innych.
Jak widać, na ból musimy patrzeć bardzo szeroko. Czego wszystkim serdecznie życzę.
Sprawdź prowadzone przeze mnie kursy
Podobne wpisy: