Nie należy stosować krioterapii po urazie. Tak mówią badania

 

Nadal wielokrotnie spotykam się z sytuacją, że pacjent np. po skręceniu kostki lub kolana dostał od swojego lekarza zalecenie, aby stosował krioterapię (np. w postaci lodowych kompresów/okładów).

 

Międzynarodowe wytyczne mówią jednak jednoznacznie, że stosowanie krioterapii może być bardzo szkodliwe i nie ma za wielu podstaw do jej używania. Środowisko medyczne często zaleca stosowanie krioterapii w celu “walki” ze stanem zapalnym.

 

Jest to trochę niezrozumienie tematu, ponieważ stan zapalny ewoluował z nami przez miliony lat i jest zjawiskiem absolutnie niezbędnym, aby zachodziły w naszym ciele procesy naprawcze.

 

Podczas stanu zapalnego m.in. przyspiesza metabolizm, rozszerzają się naczynia krwionośne, co pomaga w dostarczaniu substancji odżywczych i usuwaniu produktów ubocznych przemiany materii.

 

Stosowanie lodowych okładów spowalnia regenerację po urazie. Aktualny protokół postępowania opisałem w artykule Postępowanie po skręceniu stawu skokowego.

 

Podobnie niebezpieczne zjawisko można zauważyć u osób przeziębionych, które zażywają różne specyfiki “zbijające” podwyższoną temperaturę. Mają one wyłącznie działanie objawowe, a w dalszej kolejności powodują dużo powikłań i przedłużenie leczenia.

 

Pamiętajcie, że nasz organizm w wielu przypadkach niezbędnie potrzebuje podwyższonej temperatury.

 

Sprawdź prowadzone przeze mnie kursy