Ból łokcia to jeden z najczęstszych powodów wizyty u fizjoterapeuty. Tego typu przypadku to niemal codzienność w moim gabinecie fizjoterapii w Bielsku-Białej. Jednym z bardziej nietypowych powodów bólu łokcia może być nieprawidłowe oddychanie.
To powiązanie możemy prześledzić analizując nerw przeponowy (łac. nervus phrenicus). Odchodzi on od splotu szyjnego i zaopatruje przeponę. Tworzą go włókna pochodzące z segmentów C3 – C5. Łokieć oraz ramię zaopatrywane są przez gałęzie rdzeniowe odchodzące z segmentów C4 i C5.
Nasz mózg słabo radzi sobie z analizowaniem, która struktura jest uszkodzona. On sczytuje informacje z danego segmentu kręgosłupa i je interpretuje jako ból, mrowienie, itp.
Stąd też nieprawidłowa praca nerwu przeponowego może wpływać na odczuwanie dolegliwości w obrębie łokcia lub barku.
Do pracy z nerwem przeponowym możemy wykorzystać następujące obszary
-
kręgi C3-C4
-
dół nadobojczykowy (w tym miejscu jest najłatwiej dostępny)
-
punkt spustowy de Mussy’ego (na przecięciu linii mostka i 10-go żebra)
Przy wszelkich przewlekłych problemach bólowych pomocna będzie praca nad równoważeniem oddechu. Wyciszy współczulny układ nerwowy oraz poprawi transport produktów odżywczych.
Oddech to jedna z najważniejszych funkcji życiowych naszego organizmu Oddycha każdy kto żyje. Nie zawsze robimy to jednak właściwie. Oddech może przebiegać nieprawidłowo w wyniku stresu, przykurczy mięśniowych, złych nawyków, itp.
Warto codziennie poświęcić na koniec dnia kilka minut na spokojny, przeponowy oddech.
Połóż dłonie na dolnych żebrach. Ułatwi Ci to kierowanie oddechu we właściwe miejsce. Robiąc wdech licz do 5. Podczas wydechu policz do 7. Przygotuje Ciebie to do snu i wyciszy układ nerwowy. Bardzo prawdopodobne, że zmniejszą się odczucia bólowe.
Naprawdę niewiele trzeba do uwalnienia zdrowia.
Sprawdź prowadzone przeze mnie kursy
Podobne wpisy: